Rahvusvahelise Kriminaalkohtu simulatsioon kui õppemeetod

Kogukondade-vahelise lõimumisprotsessi ja sh ka Euroopa integratsiooni aluseks on inimeste jagatud väärtusruum. Täna koosnevad nii Eesti kui ka Euroopa elanikkonnad väga erineva ajaloo-, religiooni- ja kultuuritaustaga kogukondadest, mis soodustab eri gruppide kujunemist ühiskonnas. See asjaolu takistab kogukondade v

ahelist suhtlust ja vähendab sotsiaalset mobiilsust, mille üheks eelduseks on kogukondade lõimumine. Ühtlasi kannatab kogukondade sotsiaalne sidusus, mis on vajalik ühiskonna stabiilseks ja jätkusuutlikuks arenguks. 


Inimõiguste ja õigusriigiga seonduvat väärtused on Euroopa ühiskondade lõimumise aluseks, kuid sellest hoolimata pakutakse temaatilist haridust Euroopa koolides vähesel määral. Ka Eesti elanike seas on inimõigused omaks võetud, ent nii noorte kui ka täiskasvanute seas pole seonduvad väärtused tihtipeale läbi mõtestatud.


Probleemi lahendamiseks on Saksamaal välja töötatud aktiivõppe põhimõtetele tuginev inimõiguste õpetamise metoodika, mille käigus simuleeritakse Rahvusvahelise Kriminaalkohtu tegevust (originaalis Model International Criminal Court ehk MICC). Simulatsiooni käigus tulevad kokku erineva taustaga noored, kes saavad kohtunike, kaitsjate, prokuröride või ajakirjanikena analüüsida kaasuseid Rahvusvahelise Kriminaalkohtu praktikast. Sarnaste projektide elluviimine tagab noorte teadlikkuse inimõiguste ja õigusriigi vajalikkuse osas tänapäeva maailmas. On oluline, et Eesti riik ja Euroopa Liit oleksid valmis rahastama professionaalset ja süsteemset haridustööd antud valdkonnas.


2011.a projekti tulemusena on välja töötatud simulatsiooni ühiskonnaõpetuse aine jaoks kohandatud versioon, mis on allalaetav siit - Rahvusvahelise_Kriminaalkohtu_Simulatsioon_koolidele.pdf. Meetodi kasutuselevõtu soodustamiseks viib Sihtasutus Unitas läbi õpetajate täiendkoolitusi.